Zadziwiające, jak wielkie, wysokie są pomniki w Moskwie. Pną się do nieba. Olbrzymy ogarnięte manią wielkości. Właściwie to ich twórcy albo zleceniodawcy twórców.
Pomnik Jurija Gagarina stoi w miejscu, gdzie kosmonauta spotkał się z tłumem Moskwiczan, po swoim udanym locie. Pomnik ustawiono w 1980 roku. U stóp Gagarina leży złota kula przedstawiająca glob ziemski. Na nim wyryte są słowa: "12 kwietnia 1961 sowiecki statek kosmiczny "Wschód" z człowiekiem na pokładzie dokonał lotu dokoła kuli ziemskiej. Pierwszy człowiek z kosmosie - obywatel Związku Sowieckich Socjalistycznych Republik Jurij Gagarin".
Dzień 12 kwietnia jest świętowany w Rosji jako Dzień Kosmonautyki.
W okolicach WDNCH (Ogólnorosyjskiego Ośrodka Wystawienniczego) strzela w górę i ginie w chmurach rakieta na tytanowym obelisku stumetrowej wysokości. To pomnik radzieckiej kosmonautyki.
Pochyla ku nimu głowę telewizyjna wieża Ostankino, wysoka na 540 m. Została zbudowana w latach 1963-1967 dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy Rewolucji Październikowej. Do roku 1975 była najwyższą budowlą na świecie. Same fundamenty wieży sięgają 74 metrów w głąb ziemi.
Na zachodzie Moskwy w Parku Zwycięstwa pomnik upamiętniający udział ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyżnianej w latach 1942-45. Ma 142 metry wysokości. Każde 10 cm pomnika to 1 dzień wojny.
Pomik Piotra Wielkiego, wykonany przez nadwornego rzeźbiarza mera Moskwy, Zuraba Ceretielego ma 94,5 metra. Budzi kontrowersje jak sam artysta, który stoi na czele Rosyjskiej Akademi Sztuk Pięknych. Najbardziej radykalni przeciwnicy próbowali wysadzić pomnik.
Nie tylko pomniki sa ogromne w Moskwie. Ogromne są ulice, kilkupasmowe. Ogromne są budynki rządowe, mieszkalne. Wszystko musi wielkie, jak wielka jest Rosja, jak wielka i rozciągła jest dusza rosyjska.. ..