Geoblog.pl    Olga    Podróże    Od tego zaczął się Wschód na dobre    Chcesz poznać kraj, idź na bazar
2002

Chcesz poznać kraj, idź na bazar

Kirgistan
Kirgistan, Osh

Bazar w Oszu, największy bazar w Azji Środkowej, ciągnie się wzdłuż rzeki Ak-Buura. Kręci w nosie od egzotycznych przypraw: rajhan, zambai, żyra; dziesięć rodzajów sproszkowanej papryki - od pomarańczowej do brązowej. Tylko tu można kupić inżyr - świeże figi. Trzeba zjeść je na miejscu, bo jutro już nie będą dobre. Samsy (mięso lub ziemniaki w cieście pieczone w glinianych piecach - tandyrach) można dostać też tylko na oszskim bazarze. Proszę o dokładkę, po której mam rozstrój żołądka. Nic dziwnego. Sposób, w jaki handluje się tu mięsem budzi raczej obrzydzenie europejskiego mieszczucha. Odcięta na moich oczach, ociekająca krwią głowa barana ląduje na ladzie. Ustawia się kolejka chętnych.
Rozglądam się za kołpakami (tradycyjnymi czapkami kirgiskimi), za piałkami i szyrdakami. Trzeba uważać, żeby nie kupić podróbki. Prawdziwe szyrdaki są tkane ręcznie. Harmider, wrzawa, krzyki, dźwięki instrumentów ludowych, mieszanina zapachów i smaków - tu na południu Kirgizji jest więcej Uzbeków, więc rzucają się w oczy uzbeckie tiubitejki

pozdrowienia z Biszkeku
pozdrowienia z Biszkeku - 2008-02-17 05:31
Super zdjecia. Tylko, ze bazar w Oszu zdecydowanie nie jest najwiekszy w Azji Srodkowej.

Olga
Olga - 2008-02-23 18:21
A gdzie jest najwiekszy? tak, mowili "moi" miejscowi, ale pewnie kazda sroczka swoj ogonek chwali. dzieki za komentarz

góral
góral - 2008-07-23 13:35
Też czytałem, że największy. A gdzie jest? W Biszkeku? Wołałbym w Oszu - tam byłem, a w Biszkeku nie.

Pozdrowienia już nie z Biszkeku
Pozdrowienia już nie z Biszkeku - 2008-11-16 21:20
Największy jest w Biszkeku (nazywa się Dordoj). Zresztą sam Oszski Bazar w Biszkeku też jest większy od bazaru Jayma w Oszu. Tak długo nie zaglądałem na ten blog, że zdążyłem już opuścić Biszkek. Niemniej, Twój blog niezmiennie jest bardzo dobry.

Olga
Olga Mielnikiewicz